Wielu problemów można by uniknąć, gdyby znać przyczynę ich powstania. Tak jest i w przypadku akumulatorów samochodowych. Dopóki samochód odpala, nie zwracamy uwagi na stan baterii. Zakładamy, że będą wieczne, a nie są… Czasem problem generują tanie akumulatory. Dodatkowo nasze, często nieświadome działanie, skraca ich żywotność drastycznie, a przecież nie musi tak być! Co więc szkodzi naszym akumulatorom i jak tego uniknąć? Podstawowe i najczęstsze przyczyny przedstawiliśmy poniżej.

Głębokie rozładowanie

Przy nadmiernym poborze prądu przez instalację elektryczną samochodu i dodatkowe urządzenia typu podgrzewane siedzenia, lusterka, GPS, odtwarzacze multimedialne, alarm, wydatnie skraca się czas użytkowania akumulatora. Jeśli nie będzie on regularnie doładowywany lub samochód nie będzie użytkowany przez dłuższy okres, może dojść do jego całkowitego rozładowania. Większość akumulatorów tego nie zniesie.

Niedoładowanie

Powszechny grzech kierowców miejskich, używających samochodów na krótkich trasach. Alternator ma za mało czasu na pełne doładowanie akumulatora. Pamiętajmy, że żeby uzupełnić zużycie prądu na rozruch samochodu, alternator musi pracować co najmniej 30 minut. Notoryczne niedoładowanie akumulatora skutkuje zmniejszeniem jego efektywnej pojemności i w dłuższym okresie doprowadzić może do całkowitego rozładowania.

Wstrząsy

Większość akumulatorów jest wrażliwa na wstrząsy i drgania. Mogą one doprowadzić do zwarcia w akumulatorze na skutek urwania się płyt ogniw. Ponadto źle zamocowany akumulator w trakcie jazdy może się przemieszczać, a to skutkować może uszkodzeniem nie tylko samego akumulatora, ale także sąsiadujących elementów.

Zanieczyszczenia

Obudowa akumulatora pokryta pyłem, kurzem i smarami przyczyniać się może do szybszego rozładowania baterii. Warstwa brudu, szczególnie w środowisku wilgotnym, może prowadzić do powstania tzw. prądów pełzających, które powodując mikrozwarcia, przyczyniają się do szybszego rozładowania baterii. Szczególnie dbać należy o czystość klemów i zacisków, gdyż gwarantuje to prawidłowy przepływ prądu.

Nieodpowiednie napięcie ładowania

Akumulatorowi szkodzi zarówno za słaby, jak i za wysoki prąd ładowania. Zbyt niski prąd ładowania powoduje jego niedoładowanie, natomiast zbyt wysoki prąd ładowania doprowadzić może do uszkodzenia akumulatora wskutek zagotowania elektrolitu, czyli opadu masy czynnej z płyt ogniwa. Takie uszkodzenie jest nieodwracalne i skutkuje koniecznością wymiany akumulatora na nowy.

Nieodpowiednio traktowany akumulator nie posłuży nam długo. Nowe modele aut wypuszczane na rynek posiadają tak dużą liczbę odbiorników prądu w postaci zaawansowanej elektroniki wspomagającej jazdę, jak i podnoszącej jej komfort, że źródło z którego czerpią musi być sprawne i stale w pełni naładowane. Jeżeli w trakcie użytkowania zaobserwujemy nieprawidłowości w pracy akumulatora, warto problem od razu zdiagnozować i usunąć jego przyczynę, by w pełni cieszyć się z bezpiecznej i komfortowej jazdy. W takiej sytuacji pomóc może mechanik prowadzący dobry warsztat samochodowy, który przeprowadzi stosowne czynności.

Kolejny wpis poświęcony tematowi znajdziesz na: https://www.gazetawiecborska.pl/.