Czym jest koncentrator tlenu?
Jest to urządzenie medyczne, powszechnie stosowane na całym świecie. Można go spotkać w przychodniach zdrowia, domach, placówkach medycznych. Jego zastosowanie to dostarczenie tlenu do organizmu, tzw. tlenoterapia Wykonuje się je u osób, które z różnych powodów nie są w stanie wyprodukować tyle tlenu ile potrzebują. Wtedy właśnie niezbędny jest koncentrator tlenu, który pomoże dostarczyć taką ilość tlenu, jakiej organizm potrzebuje. Niedotlenienie jest dla organizmu bardzo niebezpieczne, dlatego też tak istotne jest posiadanie koncentratora, w przypadku gdy np. narządy nie funkcjonują tak jak powinny i takiego dotlenienia wymagają. Urządzenie pobiera tlen z otoczenia, a następnie po odpowiednim przetworzeniu jest w stanie dostarczyć tlen pacjentowi. Ma swoje zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także w sporcie czy kosmetologii. Jednakże pierwsze założenie do jego wyprodukowania to właśnie pomoc chorym.
Wskazania do używania koncentratora tlenu to przede wszystkim choroby układu krążenia, układu oddechowego, schorzenia onkologiczne, niewydolności. Stosuje się go też pomocniczo np. w przypadku rehabilitacji, zaburzeniach czy alergiach.
Skąd pozyskać koncentrator tlenu?
Domowe koncentratory tlenu są stosowane przez pacjentów, lekarzy czy też przed określone jednostki medyczne. Ma on swoją wersję kompaktową, dzięki czemu, można go umieścić w samochodzie. Istnieje możliwość wypożyczenia takiego koncentratora tlenowego, jednakże na dłuższą metę, istotne jest zaopatrzenie się w tego typu sprzęt, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z chorobą przewlekłą. Wiąże się to także ze zużywaniem sprzętu, z czasem spada produkcja tlenu w urządzeniu i nie jest on efektywny podczas stosowania, a co za tym idzie nie jest w stanie pomóc pacjentowi. Wiele sklepów i hurtowni medycznych, oferuje tego typu sprzęt. Jednak, jak powszechnie wiadomo, nie każdego stać na taki zakup. Wiele z nich, decyduje się więc dać pacjentom możliwość zakupi takiego koncentratora na raty.
Oprócz zakupu, można ubiegać się także, o dostarczenie takiego aparatu z placówki, która go posiada. Do tego jednak potrzebna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta. Jeżeli, po wykonaniu gazometrycznego badania krwi tętniczej, wynik kwalifikuje pacjenta do konieczności korzystania z tego urządzenia, leczenie może być refundowane. Dzieje się tak w przypadku osób chorych na choroby przewlekłe, schorzenia płuc. Kwalifikacji takiego pacjenta może też dokonać lekarz z oddziału chorób płuc. Jedyną płatnością w takim wypadku, jest energia elektryczna, którą zużywa urządzenie.