Inhalacje od lat cieszą się uznaniem w wielu domach i są polecane przez wielu lekarzy, zwłaszcza pediatrów. Lek podawany drogą wziewną, jak ma to miejsce w przypadku inhalacji daje o wiele więcej korzyści dla organizmu niż podawany w jakikolwiek inny sposób. Przede wszystkim, co jest niezwykle istotne w przypadku dzieci, ale nie tylko, podawany lek nie obciąża układu pokarmowego. Co więcej, jego docelowa dawka do podania jest mniejsza niż w przypadku, kiedy podajemy lek doustnie. Nie jest to w żadnym przypadku przeoczenie lub niedopatrzenie! Lek zaaplikowany w formie inhalacji przenika od razu do dróg oddechowych, a stamtąd do układu krwionośnego. Jest o wiele lepiej przyswajalny, dlatego wystarczy mniejsza dawka, aby uzyskać te same efekty.
Inhalacje: sposób działania
Niezwykle ważnym jest, że inhalacje można wykonywać samodzielnie w domu pacjenta. Zdecydowanie podnosi to komfort leczenia, a co za tym idzie, znacząco skraca czas rekonwalescencji, jaki jest potrzebny do pełnego powrotu do zdrowia. W inhalacjach przeważnie wykorzystuje się wszelkiego rodzaju związki lotne, które są wdychane razem z parą wodną. W przypadku kaszlu najczęściej zlecanymi inhalacjami są:
- inhalacje z wykorzystaniem olejku sosnowego
- inhalacje z wykorzystaniem soli morskiej
- Inhalacje z wykorzystaniem olejku z drzewa herbacianego
- inhalacje z wykorzystaniem olejku tymiankowego
Jak wykonywać inhalacje?
W domowych warunkach w zupełności sprawdzi się inhalacja za pomocą tak zwanej „parówki”. Wszystko, czego potrzebujemy, to tylko sporych rozmiarów miska, gorąca woda, duży ręcznik kąpielowy oraz zioła, ewentualnie olejki. Gorącą wodą zalewamy zioła lub dodajemy do niej kilka kropli olejków eterycznych ( na opakowaniu zawsze jest podana ilość, przeważnie jest to od 5 do 10 kropel. Następnie należy usiąść nad miską, zasłonić głowę ręcznikiem i spokojnie wdychać opary. Cały zabieg powinien trwać kilka minut, maksymalnie kwadrans. W przypadku, gdyby wcześniej osoba czuła duszności albo inne niepokojące objawy, należy przerwać zabieg.
Możliwe są też inhalacje z solą morską, jednak w tym przypadku przed wykonaniem zabiegu należy odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w inhalator – nebulizator.